Kwas hialuronowy jest produkowanym przez ludzki organizm naturalnym polisacharydem, którego cząsteczki mają zdolność przyłączania ogromnych ilości wody, przez co nadaje on skórze jędrności i elastyczności. Występuje również w innych strukturach ludzkiego ciała np błonie maziowej stawów czy ciele szklistym oka.
Poziom kwasu hialuronowego w organizmie zmienia się wraz z wiekiem, najwięcej w okresie niemowlęcym, lecz już od 20 roku życia jego ilość zaczyna się zmniejszać i w okolicach 40 roku życia mamy go już tylko połowę. Wpływa to na nawodnienie skóry i tworzenie się zmarszczek.
Od wielu lat kwas hialuronowy jest szeroko stosowany w medycynie estetycznej, a zabiegi a jego użyciem należą do najchętniej stosowanych.
Wyróżniamy dwa rodzaje kwasu hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany,. W związku z ich różnymi właściwościami mają one inne zastosowanie w zabiegach medycynie estetycznej.
Nieusieciowany ulega dość szybkiej degradacji, dlatego jest używany do rewitalizacji skóry – mezoterapia igłowa- by poprawić jej nawilżenie, napięcie i wygładzenie drobnych zmarszczek . Hialuronian może być wstrzykiwany pojedynczo lub w połączeniu z innymi wartościowymi substancjami , np witaminy, antyoksydanty. Podajemy go w małych depozytach płytko tuż pod skórę, w seriach kilku zabiegów co 3-4 tygodnie, na obszary: twarzy, szyi, dekoltu, gdzie skóra jest sucha i wiotka.
Usieciowany kwas hialuronowy lega bardziej powolnej degradacji, idealnie wypełniając głębokie zmarszczki i bruzdy. Używamy go do wypełnienia bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek wokół oczu, pomiędzy brwiami, poniżej kącików ust – tzw. linie marionetki.
Bardzo popularnym i lubianym zabiegiem jest powiększenie ust, nawilżenie i poprawienie ich konturu. W podobny sposób można również modelować twarz, nos i linię żuchwy, niwelować cienie pod oczami czy uzupełniać ubytki tkanki np. w dolinie łez.
Zabieg i z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego polegają na wstrzyknięciu preparatu bezpośrednio w miejsce, które wymaga korekty.
Przed zabiegiem:
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |